5 skålar Sven Palmqvist, Orrefors

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SVEN PALMQVIST, "Selena", 5 skålar, Orrefors 1950-tal, månstensfärgad glasmassa, modellen formgiven omkring 1948, 2 signerade Orrefors pu 3090 (Pu = Sven Palmqvist, hyttarbetat glas), en signerad Orrefors 3090/1, en signerad Orrefors och en otydligt signerad, höjd 6-11 cm, diameter 10-23 cm

Repor undertill

741617

2020-03-08