Spelbord 1700-talets andra hälft
Klubbat för:
24 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SPELBORD, gustavianskt, Mälardalen, fanerat med alrot och fruktträd, m.fl. träslag, lös skiva med schackbräde, insidan med inläggningar för brädspel, kortsidorna med utdragbara ljusbrickor med alrotsförstycken och mässingsknoppar, medföljer 15 svarta och 14 vita spelmarker samt två tärningar, höjd 75, 97 x 48 cm
Smärre lagningar, skivan riktad
741808
2020-03-08