Spelbord 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

24 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

SPELBORD, gustavianskt, Mälardalen, fanerat med alrot och fruktträd, m.fl. träslag, lös skiva med schackbräde, insidan med inläggningar för brädspel, kortsidorna med utdragbara ljusbrickor med alrotsförstycken och mässingsknoppar, medföljer 15 svarta och 14 vita spelmarker samt två tärningar, höjd 75, 97 x 48 cm

Smärre lagningar, skivan riktad

741808

2020-03-08