Ljusstakar 1800-talets första kvartal

Klubbat för:

28 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets första kvartal, parställda, delvis brännförgylld och mörkpatinerad brons, godronnerad fotplatta med reliefdekor av gripar och lyra, klot med slingrande orm, krönt av putto med pil som genomborrar ormens huvud, godronnerad droppskål, ljuspipa med akantusblad mot pikerad botten, lösa manschetter, höjd 29,5 cm

Smärre slitage, ställvisa bättringar, mindre dekordelar saknas

741870

2020-03-08