Alvar Aalto skärmvägg

Alvar Aalto skärmvägg
Alvar Aalto skärmvägg
Alvar Aalto skärmvägg
Alvar Aalto skärmvägg
Alvar Aalto skärmvägg
Alvar Aalto skärmvägg
Alvar Aalto skärmvägg
Alvar Aalto skärmvägg

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

13 000 SEK

ALVAR AALTO, skärmvägg, modell 100, Artek, Finland, sent 1950-tal, formgiven 1935-36, fururibbor, höjd 150, längd 200 cm

Ingår temaauktionen "Möbeldesign"

Bruks och åldersrelaterat slitage

741882

2020-02-29