Appliquer 1700-talets andra hälft
Klubbat för:
28 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
APPLIQUER, ett par, 1700-talets andra hälft, för vardera två ljus, brännförgylld brons, krönta av flammande urna, väggfäste med dekor av akantus, lager- och eklövsblad, uppsvängda ljusarmar med växtornamentik, bladhölstrade droppskålar, ljuspipor med pärlstav och lagerblad, höjd 43,5 cm
Bruksslitage, ställvisa lagningar och bättringar, fyra mindre brickor senare
741912
2020-03-08