Skrivbord för Hotell Carlton 1927
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVBORD, Förenade Möbelfabrikerna Bodafors, enl. beställningen skrivbord nr 8032 eller 8038, levererat till Carlton Hotell Stockholm 17/6 1927, mahogny med fotavslutningar i mässing, sargen med lådor, höjd 70, 110x60 cm
PROVENIENS
Inköpt till öppnandet av Carlton Hotell Stockholm 1927
Fanérskador
741922
2020-03-08