Skrivbord för Hotell Carlton 1927

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SKRIVBORD, Förenade Möbelfabrikerna Bodafors, enl. beställningen skrivbord nr 8032 eller 8038, levererat till Carlton Hotell Stockholm 17/6 1927, mahogny med fotavslutningar i mässing, sargen med lådor, höjd 70, 110x60 cm

PROVENIENS
Inköpt till öppnandet av Carlton Hotell Stockholm 1927

Fanérskador

741922

2020-03-08