Göteborgs Porslinsfabrik Rörstrand Gröna Anna
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GÖTEBORGS PORSLINSFABRIK / RÖRSTRAND, "Gröna Anna", matservis, 59 dlr., flintgods, 1900-talets början, bestående av: 14 flata mattallrikar, 12 djupa mattallrikar, 4 flata förrättstallrikar, 11 djupa förrättstallrikar, 9 assietter, 2 uppläggningsfat, 3 skålar, 2 såsskålar, såssnipa samt terrin, mattallrikens diameter 24 cm
Nagg, slitage, krackelering, vissa delar missfärgade
741925
2020-02-27