Göteborgs Porslinsfabrik Rörstrand Gröna Anna

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GÖTEBORGS PORSLINSFABRIK / RÖRSTRAND, "Gröna Anna", matservis, 59 dlr., flintgods, 1900-talets början, bestående av: 14 flata mattallrikar, 12 djupa mattallrikar, 4 flata förrättstallrikar, 11 djupa förrättstallrikar, 9 assietter, 2 uppläggningsfat, 3 skålar, 2 såsskålar, såssnipa samt terrin, mattallrikens diameter 24 cm

Nagg, slitage, krackelering, vissa delar missfärgade

741925

2020-02-27