Spegellampetter
Klubbat för:
17 500 SEK
15 000 SEK
SPEGELLAMPETTER,(2) ett par, gustavianska, för två ljus vardera, krönta med kärve och ros, och nertill med lagerblad, träskuren dekor, ramen med pärlstav, förgyllda med slagmetallnedre kant med fäste för ljusarmar, ljushållare av mässing, ovala, höjd ca 68 cm
Ena krönet avbrutet med en större del och två små som medföljer, ljushållarna med stukade kanter, bruks och åldersrelaterat slitage
742068
2020-02-29