Speldosa 1800-tal
Klubbat för:
12 500 SEK
Schätzwert
10 000 SEK
Beschreibung
CYLINDERSPELDOSA, 1800-talets senare del, sannolikt Jules Cuendet, Schweiz, för 6 melodier, med klockspel och trumma, fodral i valnöt, intarsia i form av urna med blomster, cylinderns längd ca 28, fodralets storlek ca 24, 60x31 cm
Zustandsbeschreibung
Saknar vev och blad medmindre påskrift, fodral med mindre färgbortfall, kammen saknar en tand
742096
2020-04-26