Ljuskrona sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

33 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för sex ljus, delvis brännförgylld stomme i mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler, piggar och romboider, krönt av plym, doserade kedjor, kronringen med dekor av kulor, lejonmaskaroner och fleuronger, ljusarmar i form av siffran fem, korgbotten, sparljus, avslutande pinjekotte, lösa manschetter, höjd 89, diameter 65,5 cm

Smärre nagg

742302

2020-03-08