Spegel sengustaviansk Hedberg & Lindblad

Klubbat för:

21 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

CARL HEDBERG & PEHR WILHELM LINDBLAD (spegelfabrikörer i Stockholm 1802-1805), spegel, sengustavianskt stockholmsarbete, etikettsignerad, träskuren dekor och pastellage, förgylld, krönt av bandrosett, dekor av kymation och pärlstav, över- och understycke med infattade gouacher med pompeijanska motiv av kvinna sittande i vagn dragen av hästar och Amor samt kvinna med turturduvor, nedre med Amors pilar och kogger, parställda ymninghetshorn och flammande offerskål, 143 x 62 cm

Jonas Frisk övertog firma Hedberg & Lindblad som spegelfabriksrörelse i december 1805

LITTERATUR: Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren, Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 147f, jämför gouacher och snarlik spegel av Hedberg & Lindblad

Senare glas, bandrosetten med lagning

742334

2020-03-08