Ann Margret Dahlquist

Ann Margret Dahlquist
Ann Margret Dahlquist
Ann Margret Dahlquist
Ann Margret Dahlquist

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

1 200 SEK

ANN MARGRET DAHLQUIST-LJUNGBERG (1915 Ulricehamn-2002 Ljungby): Julbocken, signerad, enligt uppgift 1930-tal, blandteknik. ca 13x8 cm, rammått ca 26x21 cm,

HISTORIK:
Dahlquist-Ljungberg var en svensk författare och bildkonstnär, grafiker, illustratör. Gift med konstnären Sven Ljungberg och mor till arkitekten Pontus Ljungberg.

Hon studerade vid Tekniska skolan i Stockholm 1932-1936 och etsning för Harald Sallberg vid Konstakademiens etsningsskola i Stockholm 1936-1942. Separat ställde hon ut på Färg och Form i Stockholm ett flertal gånger. Tillsammans med fotografen Rune Hassner och Allan Friis ställde hon ut på Malmö konsthall 1977. En retrospektiv utställning med hennes konst visades på Smålands museum i Växjö 1973.
Hon var engagerad i kvinnorörelsen och miljörörelsen, bland annat genom en utställning med bilder av oljeskadade fåglar 1978. När hon var nio år gammal drabbades hon av total dövhet efter en felbehandling på sjukhus.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Internationella kvinnodagen 8 mars

742337

2020-03-08