Ken Wahlbeck Job Cox (JAKK)

Ken Wahlbeck Job Cox (JAKK)
Ken Wahlbeck Job Cox (JAKK)

Klubbat för:

650 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KENT WAHLBECK (JAKK) (f. 1950), & Job Cox, Twelve immortals JAKK, Kent Wahlbeck & Job Cox, "Twelve Immortals" signerad, och numrerad 1/4, silkscreen, bildyta 89 x 60 cm

HISTORIK: Project Silkroad (Sidenvägen) har gjorts tillsammans av duon som kallar sig JAKK, Job Cox f. 1974 i Venray, Nederländerna. Hans konstnärskap speglar hans intresse för graffitikonsten. Sedan några år tillbaka applicerar han sitt abstrakta uttryck på canvas. Men det pågår en ständig experimentlusta på varierande material och med olika tekniker.

Ej examinerad ur ramen

742615

2020-03-07