Vinbål, Arthur Percy, Gefle
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ARTHUR PERCY, vinbål, Gefle, 1920/30-tal, flintgods, modell D med lock, målad dekor i grönt, svart och gult mot vit fond, lockknopp i form av kvinna vilande på exotiska frukter, signerad i locket Percy, märkt i botten MODELL PERCY GEFLE S.S.F. (svenska slöjdföreningens kvalitetsstämpel), höjd 36 cm
Vinbålen visades på Parisutställningen 1925, där Percy tilldelades Diplome d´Honneur (andra pris). Bålen tillverkades endast på beställning eller för särskilda tillfällen. Den målades med olika dekorer och kunde beställas med eller utan lock. En variant visades i New York 1927 och denna variant visades på Stockholmsutställningen 1930.
LITTERATUR: Jämför Helena Dahlbäck Lutteman, Svensk 1900-tals keramik, stengods, porslin, flintgods, ICA förlaget 1985, sid 58 samt Ulf Hård af Segerstad, Keramik, sekelskiftet till sjuttiotalet, färgbild nr 30
Lagning, sprickor
742722
2020-03-08