Vinbål, Arthur Percy, Gefle

Vinbål, Arthur Percy, Gefle
Vinbål, Arthur Percy, Gefle
Vinbål, Arthur Percy, Gefle
Vinbål, Arthur Percy, Gefle
Vinbål, Arthur Percy, Gefle
Vinbål, Arthur Percy, Gefle
Vinbål, Arthur Percy, Gefle
Vinbål, Arthur Percy, Gefle
Vinbål, Arthur Percy, Gefle
Vinbål, Arthur Percy, Gefle
Vinbål, Arthur Percy, Gefle
Vinbål, Arthur Percy, Gefle
Vinbål, Arthur Percy, Gefle
Vinbål, Arthur Percy, Gefle

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

ARTHUR PERCY, vinbål, Gefle, 1920/30-tal, flintgods, modell D med lock, målad dekor i grönt, svart och gult mot vit fond, lockknopp i form av kvinna vilande på exotiska frukter, signerad i locket Percy, märkt i botten MODELL PERCY GEFLE S.S.F. (svenska slöjdföreningens kvalitetsstämpel), höjd 36 cm

Vinbålen visades på Parisutställningen 1925, där Percy tilldelades Diplome d´Honneur (andra pris). Bålen tillverkades endast på beställning eller för särskilda tillfällen. Den målades med olika dekorer och kunde beställas med eller utan lock. En variant visades i New York 1927 och denna variant visades på Stockholmsutställningen 1930.

LITTERATUR: Jämför Helena Dahlbäck Lutteman, Svensk 1900-tals keramik, stengods, porslin, flintgods, ICA förlaget 1985, sid 58 samt Ulf Hård af Segerstad, Keramik, sekelskiftet till sjuttiotalet, färgbild nr 30

Lagning, sprickor

742722

2020-03-08