John Börjeson "Simmaren" Sportmemorabilia

John Börjeson
John Börjeson
John Börjeson
John Börjeson
John Börjeson
John Börjeson

Klubbat för:

600 SEK

1 000 SEK

JOHN BÖRJESON (1835-1910): efter, "Simmaren", 1900-talets första hälft, målad gips, märkt 181 i godset, höjd 52 cm

HISTORIK:
"Simmaren" finns som staty i Köpenhamn, i Saltsjöbaden samt Täcka Udden Djurgården.

LITTERATUR:
Om "Simmaren" staty/skulptur 1885 av John Börjeson.

Lagningar, visst färgbortfall, skador

742762

2020-03-07