Figuriner Yoruba Ibeji twins

Figuriner Yoruba Ibeji twins
Figuriner Yoruba Ibeji twins
Figuriner Yoruba Ibeji twins
Figuriner Yoruba Ibeji twins
Figuriner Yoruba Ibeji twins
Figuriner Yoruba Ibeji twins
Figuriner Yoruba Ibeji twins
Figuriner Yoruba Ibeji twins

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

FIGURINER, 1 par, trä, s.k. Ibeji twins, Yoruba, träskurna, delvis pigmenterade, dekor av delvis mönstrade pärlor i glas, höjd respektive ca 22 cm

PROVENIENS: Gåva från prins Wilhelm till kammarherre Ragnar Strandberg, verksam på Stenhammars Slott på 1950/60-talet i arv till nuvarande ägare.

742990

2020-03-01