Svenskt Tenn Nationalmusei utställningskatalog 4 v

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

1 500 SEK

JOSEF FRANK - SVENSKT TENN 1952 (3). JOHANSSON, GOTTHARD, Nationalmusei utställningskatalog nr 188, Josef Frank. Tjugo år i Svenskt Tenn. Stockholm, Nationalmuseum, 1952, originalpappband med guldfärgad pärmtiteletikett, etikett från Svenskt Tenn med Josef Franks egenhändiga namnteckning, daterad 21 - III - 52, på främre pärmens insida, 22,4 x 14,9 cm
Texter mellan Estrid Ericson och hennes vännina Maj Olson som var gift med Hjalmar Olson som var dåvarande chefen för Gustavsbergs porslinsfabrik.

Samt 3 kataloger rörande Josef Frank.
4 häften.

PROVENIENS: Gåva från Estrid Ericson till bankman Ragnar Strandberg sedemera kammarherre verksam på Stenhammars Slott, i arv till nuvarande ägare.

Bandet delvis nött med lagad rygg.

742994

2020-03-01