Bordsuppsats

Bordsuppsats
Bordsuppsats
Bordsuppsats
Bordsuppsats
Bordsuppsats
Bordsuppsats
Bordsuppsats
Bordsuppsats
Bordsuppsats
Bordsuppsats
Bordsuppsats
Bordsuppsats
Bordsuppsats
Bordsuppsats
Bordsuppsats
Bordsuppsats

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

BORDSUPPSATS, vitmetall, 1800-talets senare del, 4 sittande änglar på spegelplatta med fasetterade kanter samt 4 speglar på sidorna, mittdel med Atlas, gjuten, zink, uppbärande jordklotet (i form av jordglob), stämplad Heymann, Berlin, höjd 47 cm, undedelens längd ca 30 cm

Omarbetad, Atlas ej ursprunglig (ej 1800-tal) med glob och ej tillhörande underdelen, glob med slitage, Atlas` tumme saknas

743243

2020-03-01