Koppartunna från HSM Svensksund
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KOPPARTUNNA / GRYTA, sekelskiftet 18/1900-tal, märkt Svensksund, höjd ca 36, diamater 44 cm
Proveniens,
Har tidigare stått på fartygen HMS Svensksund. Fartyget medverkade i Andrées polarexpedition år 1897, samt hemförde också stoftet efter de tre förolyckade upptäcktsresandena till Stockholm i oktober 1930
Ingår i temaauktione Nautica
Bruksslitage
743547
2020-04-13