Koppartunna från HSM Svensksund

Klubbat för:

2 800 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

KOPPARTUNNA / GRYTA, sekelskiftet 18/1900-tal, märkt Svensksund, höjd ca 36, diamater 44 cm

Proveniens,
Har tidigare stått på fartygen HMS Svensksund. Fartyget medverkade i Andrées polarexpedition år 1897, samt hemförde också stoftet efter de tre förolyckade upptäcktsresandena till Stockholm i oktober 1930

Ingår i temaauktione Nautica

Kuntoraportti

Bruksslitage

743547

Päivämäärä:

2020-04-13