Kyrkdosa
Klubbat för:
4 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KYRKDOSA, av Magnus Stråtin, Uddevalla 1791,
delvis förgylld, rund med räfflade kanter, dekor av vridna godroner samt i locket Kungliga Patriotiska sällskapets medalj. diameter 6 cm, vikt ca 47 g
Slitage
743696
2020-03-02