Slaglåsgevär
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, 1800-talets första hälft, förändrat från flintås, låsbleck signerat Norrköping PW, oktagonalt kammarstycke med gravyr, kolv med kolvlåda, längd ca 135 cm, rem medföljer
Stockskador, senare laddstake, skdaor på remfästen, håller spänn i båda lägen
743744
2020-03-04