Olof Krumlinde,

Olof Krumlinde,
Olof Krumlinde,
Olof Krumlinde,
Olof Krumlinde,
Olof Krumlinde,
Olof Krumlinde,
Olof Krumlinde,
Olof Krumlinde,
Olof Krumlinde,
Olof Krumlinde,

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

OLOF KRUMLINDE (1856-1945): Höstlandskap, signerad och daterad "Olof Krumlinde 1889.", olja på duk (originalspännram), 65 x 98 cm.
Ornamenterad och förgylld originalram med dekor av ekollon

UTST´LLD
(Troligtvis) Helsingborg, Katalog öfver å Olof Krumlindes utställning exponerade konstverk, 1908, nr. 10 ""Höstlandskap". Oskarström" (ej fill salu)
(Troligtvis) Malmö. Malmö Rådhus, Katalog öfver konstverk utställda å Olof Krumlindes retrospektiva utställning å Malmö Rådhus, 1917, nr. 39 ""Höstens guld". Oskarström" (ej till salu)
(Troligtvis) Malmö. Malmö Rådhus, Katalog öfver konstverk utställda å Olof Krumlindes utställning å Malmö Rådhus, 1920, nr. 5 "Höstens guld" (till salu för 2000 kronor)
(Troligtvis) Malmö. Malmö Rådhus, Olof Krumlindes Retrospektiva utställning, 29 mars-9 april 1936, nr. 53 ""Höstens guld". Oskarström" (till salu för 800 kronor)
(Möjligtvis) Stockholm, Prins Eugens Waldemarsudde, Olof Krumlinde 1856-1945, november-december 1979, nr. 47 "Oktober. Oskarström"

Olof Krumlinde bosatte sig 1888 i Köpenhamn där han kom att bli verksam de närmaste tio åren. Enligt L. Hagerf, Åttiotalets Olof Krumlinde, Skånes Konstförenings Publikation Nr. 15, 1949 nådde Krumlindes måleri under dessa år en höjdpunkt. Den aktuella målningen, utförd plein-air, är troligtvis utförd i Sverige där Krumlinde under denna period tidvis vistades. Troligtvis är den identisk med en målning Krumlinde under en höst utförde i Oskarström nordost om Halmstad, i flera utställningskataloger benämnd " Höstens guld", en träffande beskrivning av målningen.

744057

2020-03-08