Leander Engström, Porträtt av samisk man

Klubbat för:

10 500 SEK

10 000 SEK

LEANDER ENGSTRÖM (1886-1927): Porträtt av en samisk man vid namn ´Peder´, signerad och daterad "Peder. / Leander Engström Abisko Sept. 1925", blyerts, kol och akvarell upphöjd med vitt på papper, träbakstycket inskriberat "Låda No. 5-3 st", 43,5 x 35 cm

Leander Engström besökte Lappland för första gången 1906 i sällskap med Helmer Osslund. Abisko, en av orterna de besökte, kom att ligga Leander Engström varmt on hjärtat och han besökte orten ett otal gånger genom sin levnad. 1916 lät han uppföra en stuga i Abisko. 1925, då Engström utförde den aktuella akvarellen, var hans sista besök i Abisko. Strax efteråt insjuknade han och han återkom aldrig till Abisko före sin död 1926.
Ett porträtt av en same från 1925 är tidigare känt, "Lappmannen Nia" (ust. kat., Stockholm, Konstakademien, Leander Engström,. Minnesutställning, nr. 179 (utlånat av Maria Engström). Till detta kan nu läggas det aktuella tidigare okända porträttet. Peder kan förefalla ett udda namn för en same, men namnet går inom samekulturen tillbaks åtminstone till 1600-talet. 1634 meddelade två personer, en av dem samen Peder Olofsson, att de hade hittat silvermalm i Nasafjäll inom Pite lappmark intill norska gränsen. Fyndet väckte liv i svenska statens drömmar om landet i norr som en outsinlig råvarukälla. Gustav Vasa proklamerade 1542 att "sådana ägor som obyggda ligga, höra Gud, oss och Sveriges krona till, och ingen annan". Landet i norr betraktades som Sveriges koloni, vars rikedomar det gällde att utnyttja på alla sätt. Silverbrytningen i Nasafjäll 1634 innebar inledningen på en rad misslyckade gruvprojekt och inledde också exploateringen av Sápmis rikedomar. En känd same med detta tilltalsnamn under Leander Engströms levnad var författaren Peder Jalvi (1888-1916), som 1915 gav ut den första diktsamlingen på samiska, "Muohtacalmmit" (Snöflingor).

744084

2020-03-08