Textilt bildverk 1925

Textilt bildverk 1925
Textilt bildverk 1925
Textilt bildverk 1925
Textilt bildverk 1925
Textilt bildverk 1925
Textilt bildverk 1925
Textilt bildverk 1925
Textilt bildverk 1925

Klubbat för:

500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

TEXTILT BILDVERK. Utgiven av Emelie von Walterstorff. Stockholm, Nordiska Museet, 1925.
4:o (290x230 mm.). Rikt illustrerad med planscher i färg och svartvitt.
Förlagets ljusbruna dekorerade kalvskinnband, inre denteller, guldornerad rygg, helt guldsnitt. Upplaga tryckt i 700 numrerade exemplar för namngiven ägare, detta nr 438. Signerad av Skansenchefen Andreas Lindblom.

Innehåller beskrivningar av allmogetextilier från 1700-talets mitt till framåt 1850-talet.

Band något nött, något blekt rygg.

744129

2020-03-07