Textilt bildverk 1925
Klubbat för:
500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TEXTILT BILDVERK. Utgiven av Emelie von Walterstorff. Stockholm, Nordiska Museet, 1925.
4:o (290x230 mm.). Rikt illustrerad med planscher i färg och svartvitt.
Förlagets ljusbruna dekorerade kalvskinnband, inre denteller, guldornerad rygg, helt guldsnitt. Upplaga tryckt i 700 numrerade exemplar för namngiven ägare, detta nr 438. Signerad av Skansenchefen Andreas Lindblom.
Innehåller beskrivningar av allmogetextilier från 1700-talets mitt till framåt 1850-talet.
Band något nött, något blekt rygg.
744129
2020-03-07