Speldosa 1800-tal

Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SPELDOSA samt SCHATULL med 30 st skivor (diameter 30 cm), 1800-talets senare del, Tyskland, fodral i klassicerande stil, fanerat i valnöt och valnötsrot, hörnen med engagerade kolonner, lockets faner med pressad dekor, lockets hänkel med lejonmaskaron, insida lock med tryckt glas, mekaniken märkt 99289, fodralets storlek ca 24, 49x37 cm

En hänkel saknas, fanerskador, lockets glas med avslag, schatull med skador, fungerande

744144

2020-04-26