Sala silvergruva handritad karta 1724

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SALA SILVERGRUVA. Sahla silfvergruvfvas topographiske aftekning. 1724. Handritad karta i bläck på papper. Troligen samtida eller något senare, men 1700-tal. Ca 205x330.
Stor fuktfläck i hörn och nedre delen i mitten, vikt med litet hål i mittveck samt några mindre hål, marginalrevor.

Sala silvergruva, beläget i Sala i Västmanlands län. Brytning av silver började redan på 1100-talet.

Se text

744434

2020-03-22