Justur Lundegård, Sydeuropeisk hamn
Klubbat för:
5 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JUSTUS LUNDEGÅRD (1860-1924): Sydeuropeisk hamn, signerad Lundegård, olja på pannå av papp, 24x29 cm
När Justus Lundegård i mars 1891 reste till Paris i sällskap med sin kusin, målaren Olof Krumlinde, återknöt han kontakten med Carl Trägårdh, som han några år tidigare hade umgåtts med under sin vistelse i München. Tiden i Frankrike innebar en konstnärlig och målerisk frigörelse för Lundegård. Under intryck av den franska impressionismen, speciellt Monet, och i umgänget med den impressionistiskt arbetande Trägårdh, övergick han till ett ljust valörmåleri. Ljuset och luften, skildrad i en mot vitt eller gråvitt förtunnad färg, är det centrala i hans franska studier. Sommaren 1891 tillbringade han i Bretagne och följande år deltog han på Parissalongen. Som få andra svenskar närmade han sig då den internationella impressionismen.
744652
2020-03-08