Carl Wilhelm Nordgren, Porträtt av Sparre

Klubbat för:

5 600 SEK

3 000 SEK

CARL WILHELM NORDGREN (1804-1857), tillskriven: Porträtt av generalmajoren friherre Sixten David Sparre i uniform, Frack m/1833, för Svea Livgarde med kraschan för Svärdsorden, dess riddartecken och Stanislausordens kraschan på bröstet, över höger axel bärandes Svärdsordens band, under höger arm bicorne, olja på duk, 17,5x21,5 cm

I rikt ornamenterad och förgylld ram

744674

2020-03-08