Wilhelm Alexander Rothstén, Nora, olja
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILHELM ALEXANDER ROTHSTÉN (1858-1892): Stensnäs gård, Nora, signerad och daterad A. Rothstén 1888, olja på duk, 53x84 cm
Målningen föreställer Stensnäs gård med krinliggande trädgård. Stensnäs omtalas första gången 1519, då bergsmannen Olof Gåsfot i Stensnäs och hans syster donerade ett jordområde till dominikanklostret i Strängnäs.
Gården ägdes i mitten av 1800-talet av handlanden och rådmannen Sven Hedborg (1818-1979), gift med Johanna Charlotta Björnberg.
krackelerad, oramad
744678
2020-03-08