Vas, Gate, Orrefors
Klubbat för:
2 200 SEK
2 000 SEK
SIMON GATE, vas, Orrefors 1931, grön glasmassa, fasettslipad, graverad dekor av naken kvinnofigur hållande blomma samt kantbårder, signerad Of G. 1019. 31 EG (gravör Emil Goldmann) samt Orrefors 1931 GA 344, höjd 20 cm
Modellen formgiven i början av 1931.
Obetydliga repor
744683
2020-03-08