Matknivar 12 st och matgafflar 13 st
Klubbat för:
6 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATKNIVAR, 12 st. och MATGAFFLAR, 13 st, silver, åtta matknivar av Carl Wilhelm Troselius, Stockholm 1833, 4 matknivar av Anders Gottlieb Herkepeus, Norrtälje 1867, matnivarna med fasetterade skaft, längd 24,5 cm, matgafflarna av Johan Petter Ernander, Uppsala 1819, gammalsvensk modell, längd 20,2 cm, gafflarnas vikt 1003 g
Skador: senare rostfria blad
skaftets kortsida med initialer - smärre bucklor
gafflarna med monogramstämpel
744899
2020-03-08