Matknivar 12 st och matgafflar 13 st

Klubbat för:

6 600 SEK

Schätzwert

5 000 SEK

Beschreibung

MATKNIVAR, 12 st. och MATGAFFLAR, 13 st, silver, åtta matknivar av Carl Wilhelm Troselius, Stockholm 1833, 4 matknivar av Anders Gottlieb Herkepeus, Norrtälje 1867, matnivarna med fasetterade skaft, längd 24,5 cm, matgafflarna av Johan Petter Ernander, Uppsala 1819, gammalsvensk modell, längd 20,2 cm, gafflarnas vikt 1003 g
Skador: senare rostfria blad
skaftets kortsida med initialer - smärre bucklor
gafflarna med monogramstämpel

Zustandsbeschreibung

744899

2020-03-08