Handlingar 1600-tal 4 st

Handlingar 1600-tal 4 st
Handlingar 1600-tal 4 st
Handlingar 1600-tal 4 st
Handlingar 1600-tal 4 st
Handlingar 1600-tal 4 st
Handlingar 1600-tal 4 st
Handlingar 1600-tal 4 st
Handlingar 1600-tal 4 st

Klubbat för:

400 SEK

Schätzwert

1 500 SEK

Beschreibung

HANDLINGAR (4). CRONSTRÖM, A. Egenhändigt undertecknat memorial,
daterat på baksidan Stockholm 8 september 1684, även undertecknat C. Piper på baksidan. Omfattar 1 sida i folio (1/2 sida skriven). Veck, något fläckad. Blyertsanteckningar.
Bl.a. nämns pengar för skeppet Jägarn. Ställt till fam. Ehrenkrok.

LILLIESVÄRD, JOHAN. Egenhändigt undertecknad kvittens på svenska, daterat Stettin 21 mars 1640. Omfattar 7 rader på papper. Även kontrasignerat. Några veck.

BUTLER, THOMAS. Egenhändigt undertecknad kvittens, daterat 21 (?) 1614. Omfattar 8 rader på svenska på papper i liten 4:o (ca 185x180 mm.). Namn på baksidan. Vikt, fuktfläckad i höger del med lagning som tangerar namnet och några bokstäver i text. Några smårevor i marginal.
Irländsk officer i svensk tjänst, bl.a. 1614 i Baltikum.

OLAUS, ERIK LERBOENSIS. Egenhändigt undertecknad notis, daterad 2 oktober 1607. Omfattar 5 rader i liten 4:o (ca 150x190 mm.). Adress på baksidan. Veck, bruntonad och fläckad i höger marginal, även i text.
Magister Olaus Erici Lerboensis, född i Lerbo församling (Strängnäs stift). Död 1615. Studerade i Uppsala 1595. Hovpräst och senare kyrkoherde i Nyköping och Kopparbergs församling.

4 st.

Zustandsbeschreibung

Se text

745112

2020-03-22