Hanna Pauli, Porträtt, Elegant dam i sommargrönska
Klubbat för:
5 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
HANNA HIRSCH PAULI (1864-1940): Elegant dam i sommargrönska, signerad och daterad Hanna Hirsch 92, akvarell på papper, 24,5x17,5 cm
Sannolikt föreställer porträttet Signe Norén, née Levin, dotter till grosshandlare Ernst Wilhelm Levin (1846-1914), som var ägare till Utö och som grundade skärgårdens första badort. Hanna och Georg Pauli spenderade flera somrar på Utö.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Internationella kvinnodagen 8 mars
745128
2020-03-08