Hanna Pauli, Porträtt, Elegant dam i sommargrönska

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

6 000 SEK

HANNA HIRSCH PAULI (1864-1940): Elegant dam i sommargrönska, signerad och daterad Hanna Hirsch 92, akvarell på papper, 24,5x17,5 cm

Sannolikt föreställer porträttet Signe Norén, née Levin, dotter till grosshandlare Ernst Wilhelm Levin (1846-1914), som var ägare till Utö och som grundade skärgårdens första badort. Hanna och Georg Pauli spenderade flera somrar på Utö.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Internationella kvinnodagen 8 mars

745128

2020-03-08