Arabiska handskrivna blad 5 st
Klubbat för:
750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ARABISKA HANDSKRIVNA BLAD, 5 ST. Troligen 1800-tal. Bladen skrivna med bläck i svart och färger, vissa med ram i guld.
1. Uppslag, ca 145x195 mm. Skador och defekter, fläckar.
2. 1 blad med text i två kolumner, ca 200x140 mm. Solkad, fläckar, veck, några pappersförluster i marginal.
3 blad i en passepartout - mått ca 160x105 mm. / 140x100 mm. Skador och defekter, fläckar.
Skador och defekter, fläckar.
745156
2020-03-22