Robert Baden-Powell 2 brev mm dokument

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

2 BREV FRÅN BADEN-POWELL, ROBERT (1857-1941), brittisk militär, författare och grundare av scoutrörelsen.
2 egenhändigt signerade brev till kapten Littorin, 1 brev daterat 19 september 1911, omfattar 1 maskinskriven sida på brevpapper med blindpressat monogram "Boy Scouts, 116 Victoria Street, London SW" (några fläckar, bl.a. i namnteckningen, veck, hålslaget), 1 brev daterat 10 januari 1913, omfattar 1 maskinskriven sida på brevpapper med tryckt adress "The Boy Scouts Association, 116 Victoria Street, London SW" (veck, hålslaget).

Tillsammans med några andra dokument, brev mm som rör B. E. Littorin, bl.a.:
HEDIN, SVEN. Egenhändigt skrivet och undertecknat brev i liten 4to, 4 sidor, daterade Stockholm, 1925. (rör major B. E. Littorin och Baden-Powell).

OSCAR II. Signerad fullmakt för Littorin att vara löjtnant av andra klassen vid Upplands regemente, daterat juni 1898 (veck, reva i vikningen).

Scoutlägret å Kungl. Djurgården, Stockholm, under Olympiska spelen 1912 (illustrerat häfte, delvis fläckat omslag).

Proveniens: Major Bernhard Erik Littorin (1872-1960)

5 brev, 1 dokument och 1 häfte.

Se text

745236

2020-03-22