Ljusstakar 1800-talets första kvartal
Vollendet
2020-03-08
745287
| Höchstes Gebot | 24 000 SEK |
| Schätzwert | 30 000 SEK |
LJUSSTAKAR RETOUR d´EGYPTE, ett par, Alexander I, Andrei Schreibers art, brännförgylld och mörkpatinerad brons, klockformad fot med dekor av palmetter mot pikerad botten, tripodformad pelare med tassfötter och karyatidbyster med egyptiserande huvuddok, ljuspipa med palmetter mot pikerad botten, lösa manschetter med bladstav, höjd 25 cm
Bruksslitage