Carl Skånberg, Venedig
Klubbat för:
13 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CARL SKÅNBERG (1850-1883): Motiv från Venedig, skiss, stämpelsignerad, olja på pannå, 28x17 cm
"Broder, jag vet ej om jag drömmer, men hela denna vinter har varit en ljuf dröm, måtte uppvaknandet bli detsamma. Wenedig överträffar allt som jag har sett, hur har man kunnat måla och dröna bort sin tid på andra platser, jag säger som Faust: gif mig ungdom, ungdomen åter"
Med dessa ord beskrev Carl Skånberg sin förtjusning över lagunstaden i ett brev till sin välgörare grosshandlaren Carl Fredrik Tjulander.
745457
2020-03-08