Kilian Zoll, Midsommardans i Rättvik, skiss
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KILIAN ZOLL (1818-1860): Midsommardans i Rättvik, skiss, olja på duk, 20,5x30,5 cm
UTSTÄLLD
Rättviksdräkten i konsten, Rättviks Kulturhus och Dalarnas Museum, 1984
Skiss till den figurrika målningen "Midsommardans i Rättvik", från ca 1852 (38x46 cm), i Nationalmusei samlingar (NM2428)
Dalarna var under 1800-talets mitt ett populärt resmål bland konstnärerna. Naturen, livet, folket och framför allt dräkterna lockade dem. Zoll utförde flera mindre studier och skisser av folklivet och dräkterna samt även den stora och figurrika "Midsommardans i Rättvik"
krackelerad, dubblerad
745460
2020-03-08