Björn Wessman, Risbol, olja

Björn Wessman, Risbol, olja
Björn Wessman, Risbol, olja
Björn Wessman, Risbol, olja
Björn Wessman, Risbol, olja
Björn Wessman, Risbol, olja
Björn Wessman, Risbol, olja
Björn Wessman, Risbol, olja
Björn Wessman, Risbol, olja

Klubbat för:

52 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

BJÖRN WESSMAN (född 1949): Risbol, signerad och daterad på baksidan Björn Wessman 1990, olja på duk, 153x138 cm

I Björn Wessmans måleri är naturen ständigt närvarande. Redan som liten fascinerades han av naturen och samlade systematiskt in växter till sitt herbarium.
Det intressanta och oförutsägbara i Wessmans måleri är den ständiga perspektivförskjutningen. I ena stunden ser vi in i ett makrokosmos för att i nästa målning befinna oss i ett mikrokosmos.

I början av 1980-talet debuterade Wessman med ljusa Monet-inspirerade målningar på Galleri Engström i Stockholm. En resa till Japan 1983 innebar en vändpunkt för hans måleri. Paletten blev mörkare och influenserna från den nordiska mytologin var tydlig. Verkens betitlades också med poetiska ortnamn som Stålbådan och Nidingen.

I senare målningar, från 1990-talet, har den nordiska naturen fått ge plats för det karga landskapet i Languedoc i Frankrike. Frankrike har sedan fortsatt att inspirera och 2000-talet inleddes med en svit målningar i ny teknik. Wessman tog med sig akrylmålningar på papper in i duschen, där han tvättade ur färgen, lade på nya färglager, duschade av dem osv. På så sätt vaskades bilderna fram ur vattnet.

Björn Wessman låter sig aldrig nöjas utan fortsätter att utforska såväl naturen som sitt måleri.

745524

2020-03-08