Silverbägare Petter Wirgman

Silverbägare Petter Wirgman
Silverbägare Petter Wirgman
Silverbägare Petter Wirgman
Silverbägare Petter Wirgman
Silverbägare Petter Wirgman
Silverbägare Petter Wirgman
Silverbägare Petter Wirgman
Silverbägare Petter Wirgman

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BÄGARE, silver, Petter Wirgman (mästare Göteborg 1733-1739), stämplad 1735, invändigt förgylld, dekor vid mynning samt fotring, godronnerad fotring, åldermansranka, höjd ca 8,5 cm

Åldersrelaerat slitage, bucklor

745545

2020-03-04