Luxus, blombord och taklampor, 1 par

Klubbat för:

3 000 SEK

Arviointi

3 500 SEK

Kuvaus

UNO OCH ÖSTEN KRISTIANSSON, (3 dlr) blombord och två lampor, Luxus, Vittsjö, 1960-tal, kopplad benställning av jakaranda, insats av rostfritt stål, lampor av rostfritt stål med detaljer av jakaranda, bordets höjd 50, 75x26 cm, lampornas höjd exklusive sladd 24,5 cm

LITTERATUR
Jämför Bo Sigeback, Under Luxus tak brödraparet Uno och Östen Kristainsson med design för hem och offentliga miljöer, 2008, bild s. 72.

Kuntoraportti

Smärre slitage på blombord, mindre spår från vatten, lampor ej funktionstestade, SAV garanterar ej funktionen

745655

Päivämäärä:

2020-03-11