Anna Cassel, Landskap med tjärn

Klubbat för:

8 400 SEK

Utropspris

10 000 SEK

ANNA CASSEL (1860-1937): Landskap med tjärn, signerad och daterad "Anna Cassell. 84.", tempera på duk, 61 x 43 cm. Märkt Wilhelm Becker, originalspännram
Förgylld och ornamenterad originalram

En av Anna Cassels tidigast kända landskapsmålningar. Motivet är troligtvis hämtat från Stockholms omgivningar.

På grund av hennes astma blev Anna Cassel tidigt medlem av Svenska Turistföreningen, grundad 1885, en s.k. Luftgäst, dvs. förmögna storstadsbor som av hälsoskäl sökte sig till den friska naturen. Anna Cassel kom framförallt att besöka Åre i vars omgivningar hon utfört ett flertal verk.

Anna Cassel var livslång vän med konstnären Hilma af Klint. 1879 började hon på Slöjdskolan, året innan det bytte namn till Tekniska skolan (nuvarande Konstfack), där hon mötte Hilma af Klint och Cornelia Cederberg. 1880 antogs Anna Cassel på Konstakademien i Stockholm. Anna var djupt kristen men visade också intresse för det spiritualistiska. 1896 blev hon initierad medlem i Edelweissförbundet. Samma år grundade hon tillsammans med Hilma af Klint gruppen De Fem. Sigrid Hedman, Mathilda Nilsson och Cornelia Cederberg var de övriga medlemmarna i gruppen. De Fem mottog meddelanden genom en psykograf (ett instrument för inspelning av meddelanden från andar) eller ett transmedium. Under deras spiritualistiska sammankomster kom de i kontakt med andliga ledare, som lovade att hjälpa gruppens medlemmar i sin andliga träning. Dylika andliga ledare är återkommande i andlig litteratur och spiritualistiska rörelser från denna tid. Genom de andliga ledarna inspirerades gruppen till automatisk skrift och tecknande, en teknik som inte var ovanlig vid den tiden och som surrealisterna använde sig av tio år senare. 1904 gick Anna Cassel även med i Teosofiska Samfundets Stockholmsloge, där hennes syster Lotten Cassel blivit medlem redan 1895. Gruppen De Fem upplöstes 1907. Flera av medlemmarna i gruppen övergick då till att samarbeta med Hilma af Klint för framställandet av Målningarna till Templet. I den gruppen var Anna Cassel en av Hilma af Klints främsta samarbetspartner. Det är fortfarande oklart vem som gjort vad i det samlade verket. Målningarna till Templet hamnade slutligen i en ateljé som Anna Cassel låtit bygga åt Hilma af Klint i villa Furuheim på Munsö i Mälaren, där hon bodde under åren 1918-1926.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Internationella kvinnodagen 8 mars

745671

2020-03-08