Gottfrid Kallstenius, Solnedgång över fjärden

Klubbat för:

16 500 SEK

Utropspris

18 000 SEK

GOTTFRID KALLSTENIUS (1861-1943): Solnedgång över fjärden, signerad och daterad G. Kallstenius -34, olja på duk, 43 x 92 cm.

Motivet är hämtat ifrån kurorten Källvik utanför Loftahammari Tjusts skärgård norr om Västervik där Kallstenius och hans hustru, konstnärinnan Gerda Roosval-Kallstenius, 1902 lät uppföra ett sommarhus med tillhörande ateljé. Motivet är taget från det s.k. "Månberget". Till höger i fonden Tättö.

745675

2020-03-08