Gottfrid Kallstenius, Solnedgång över fjärden
Klubbat för:
16 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
GOTTFRID KALLSTENIUS (1861-1943): Solnedgång över fjärden, signerad och daterad G. Kallstenius -34, olja på duk, 43 x 92 cm.
Motivet är hämtat ifrån kurorten Källvik utanför Loftahammari Tjusts skärgård norr om Västervik där Kallstenius och hans hustru, konstnärinnan Gerda Roosval-Kallstenius, 1902 lät uppföra ett sommarhus med tillhörande ateljé. Motivet är taget från det s.k. "Månberget". Till höger i fonden Tättö.
745675
2020-03-08