Monika Meschke skulpturer
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MONIKA MESCHKE (född 1937) 3 st, skulpturer, blandteknik, i form av kvinnofigurer, varav 2 monogramsignerade 85 och 88, samt en etikettmärkt "Narciss", höjd ca 17-35 cm
MONIKA MESCHKE är född i Stettin (Szczecin) år 1937. Flyttade till Sverige 1939 och till Schweiz år 1956 genom sitt äktenskap med scenografen Ruodi Barth (1921-1999), och bor i Provence sedan trettio år.
Monika Meschke samarbetade väldigt tidigt med sin bror Michael Meschke, regissör och teaterskapare och reste i Europa och Asien. Genom denna erfarenhet fick hon känsla för speciella material och tekniker och inspirerades också av broderns intresse för kroppens rörelse.
Hennes kvinnor i naturlig storlek är placerade på offentliga platser, tvättstugor, stationshallar, kyrkor, kantiner, kloster, sjukhus ... och utställningar i Frankrike, Sverige, Schweiz, Tyskland, Spanien samt Nederländerna.
Smärre skador
745879
2020-03-05